Ten czas zatrzymał się 20.03.2017
Aktualności

Navaja.pl na Facebook

Nóż w Polsce

Scyzoryk myśliwski Gerlach

Więcej …
Spis treści
Galeria
Strona 2
Strona 3
Strona 4
Strona 5
Strona 6
Strona 7
Strona 8
Strona 9
Strona 10
Strona 11
Strona 12
Strona 13
Strona 14
Strona 15
Strona 16
Strona 17
Wszystkie strony
Galeria

W tym miejscu będę zamieszczał zdjęcia i filmiki pokazujące navajas, które po prostu mi się spodobały lub zaciekawiły. Nie będą to prace tylko i wyłącznie wielkich, uznanych mistrzów ponieważ te navajas można łatwo odnaleźć w sieci samemu, wystarczy znać nazwisko Twórcy lecz również noże wykonane przez amatorów i zapaleńców, którzy nie są znani szerszemu gronu odbiorców. Może nawet przede wszystkim ich navajas. Zależy mi również na tym, by pokazać wam jak różnorodne i bogate jest wzornictwo hiszpańskich navajas, nawet w obrębie poszczególnych typów noży. Zaznaczam, że to mój subiektywny wybór.

Jeśli twórca navajas pochodził z Hiszpanii to zaznaczałem wyłącznie miejscowość, w której mieszka/pracuje; jeśli natomiast rzemieślnik pochodził spoza ojczyzny navajas, dodawałem również nazwę kraju.


Antonio Pedrosa Valverde (Barcelona)

Znakomity artesano tworzący tradycyjne navajas z Katalonii, niestety coraz rzadsze. Antonio najczęściej wykonuje swoje navajas ze stali nierdzewnej i węglowej (głownie są kute), okładziny to róg kozła, barana, byka lub Zebu, rzadziej poroże jelenia. Sprężyna w jego nożach wykuwana jest z cylindrycznego pręta. Blokada to tradycyjne de ventana lub palanquilla. Piękne noże.


Navajas katalońskie


Navajas typu RipollesaNavajas typu Gabacha
Navaja solsonesaNavaja gabachaNavaja tranchete (serpeta)Navaja z XVII wieku od cuchillero Juan Carvajal (Albacete)


Bardzo ciekawy nóż, poza funkcją cięcia pełnił też rolę wagi.

Luis Vergara (Albacete)


Replika Navaja Bandolera z XVIII wieku. Długość całkowita: 63 cm. Nóż wykonany ze stali molibdenowo-wanadowej, rogu Zebu i alpaki.Replika Navaja albaceteña z XIX wieku. Długość całkowita: 53 cm. Nóż wykonany ze stali molibdenowo-wanadowej, alpaki i rogu bawoła.Replika Navaja Isabelina z 1871 roku. Długość całkowita: 24 cm. Nóż wykonany ze stali, srebra i i rogu bawoła. W zakończeniu rękojeści artesano umieścił oryginalną monetę hiszpańską (peseta).Replika Navaja espejillos z 1883 roku. Długość całkowita: 35,5 cm Nóż wykonany ze stali, mosiądzu i kości wielbłąda.Replika Navaja sevillana z XIX wieku. Długość całkowita: 23 cm Nóż wykonany z mosiądzu i rogu byka.

José Giraldo Losa (Albacete)


Navaja typu Albacete. Długość całkowita: 54 cm. Wykonana ze stali nierdzewnej, kości słoniowej i srebra.Navaja typu Albacete. Długość całkowita: 54 cm. Wykonana ze stali nierdzewnej, rogu Zebu i alpaki.Navaja typu Albacete. Długość całkowita: 68 cm. Wykonana ze stali nierdzewnej, kości słoniowej i alpaki.Navaja Bandolera. Długość całkowita: 38 cm. Wykonana ze stali nierdzewnej, rogu byka, kości słoniowej i alpaki.Navaja typu Albacete. Długość całkowita: 56 cm. Wykonana ze stali nierdzewnej, rogu Zebu i alpaki.Navaja typu Bandolera. Wykonana ze stali nierdzewnej, rogu bawoła i alpaki.

Alfredo Alvarez Rancaño (Avilés)


Miniaturki Navaja Santalla grawerowane przez Antonio Montejano Nieto z Albacete

Antonio Fernandez (San Andrés de los Puentes)


Navaja Maragata. Ten artesano znany jest z nietypowego wykańczania głowni i rzeźbionych rękojeści.
Mateo (Astorga)


Navaja MaragataNavaja Maragata pochodzące od różnych cuchilleros
José Cano (Albacete)


Navaja jerezana. Długość całkowita: 46 cm Wykonana z rogu byka i alpaki.

Navaja estilete. Długość całkowita: 31,5 cm Wykonana z drewna oliwnego, rogu byka, alpaki i miedzi.
Navaja capaora. Długość całkowita: 26,5 cm Wykonana z krowiej kości i alpaki.Navaja machete. Długość całkowita: 26,5 cm Wykonana z dębu, mosiądzu i alpaki.Dwie Navajas albaceteñas. Długość całkowita każdej: 17 cm Wykonane z rogu byka i alpaki.Jordi Garcia (Badalona)


Jordi ozdabia i upiększa według własnego uznania navajas produkcyjne. Ze zwykłych nożyków roboczych potrafi za pomocą kilku prostych technik i świetnych pomysłów potrafi uczynić coś wyjątkowego.


Navaja barriguda z Estremadury, z Cuchilleria Flores Cortes. Jordi dodał mosiężne piny, otwór na rzemień oraz wykonał delikatne wcięcia na głowni (hoja labrada). Cała navaja została dodatkowo wypolerowana.
Navaja barriguda z Estremadury, z Cuchilleria Flores Cortes. Dodano mosiężne piny oraz rogowe wstawki na grzbiecie navaja. Całość została dodatkowo wypolerowana.Navaja cabritera z Estremadury, z Cuchilleria Flores Cortes. Dodano mosiężne claveteados, pin mozaikowy oraz otwór na linkę. Virola i głownia ozdobione wcięciami (virola y hoja labrada). Całość została dodatkowo wypolerowana.Navaja cabritera z Santa Cruz de Mudela, z Cuchilleria J.J. Martinez. Rękojeść została zmieniona poprzez umieszczenie kombinacji kościanej wstawki i drewna, dodano teżotwór na linkę. Całość została dodatkowo wypolerowana.

Rodolfo Elena Ferrero (Fresno de Torote)


Navaja Espejillos. Replika navaja z XIX wieku. Wykonana ze stali węglowej, kości i mosiądzu.Navaja bandolera. Wykonana ze stali węglowej, poroża jelenia i alpaki.Navaja Punta de ciervo lub Estaje. Długość całkowita: 45 cm Wykonana ze stali węglowej, poroża jelenia i alpaki.Navaja Taponera. Wykonana ze stali węglowej, rogu Zebu i alpaki.Navaja machete. Długość całkowita: 32 cm Wykonana z kombinacji stali węglowej (muelle) i alpaki (virola, rebajo, cintillos) oraz rogu Zebu. Głownia ze stali nierdzewnej.Navaja Taponera. Długość całkowita: 31,5 cm Wykonana z rogu Zebu, rogu byka i mosiądzu. Głownia i muelle ze stali węglowej.
Pedro Bermudez Cotarelo (Bres), Juan Carlos Quintana, Antonio Diaz, Jose Rodil - navajas

Isabel Vasquez del Rio (Lugo) i Javier Lopez Fernandez (Mosteiro) - rzeźby


Navajas de Taramundi
Manuel Calvin Garcia (navaja) i Alfredo Villa (rzeźba)


Navaja de TaramundiEduardo Montanaro (Campinas - São Paulo, Brazylia)


Navaja w klasycznym stylu wykonana ze stali 52100, poroża jelenia i alpaki. Długość otwartej navaja wynosi ponad 43 cm.J. D. Ware (Merida, Meksyk)


Navaja w klasycznym stylu Albacete wykonana przez Amerykanina mieszkającego na stałe w Meksyku.Pablo Lanaspa Ubeira (Huesca)


Navaja w typie asturyjskim wykonana z palisandruNavaja w typie asturyjskim wykonana z hebanuNavaja w typie asturyjskim wykonana z drewna oliwnegoNavaja w typie asturyjskim wykonana z hebanu, głownia z SanmaiNavaja w typie asturyjskim wykonana z drewna retama (Bulnesia retama), głownia z hamonNavaja bandolera wykonana z drewna granadilloNavaja bandolera wykonana z czereśniNavaja pastora wykonana z drewna oliwnegoNavaja bandolera z systemem carraca wykonana z granadilloNavaja bandolera wykonana z granadillo, głownia z hamonNavaja wykuta ze stali 1770, rękojeść z drewna retamo

Pedro Sanchez (Francja)


Replika osiemnastowiecznej Navaja Arabe wykonana z damastu (288 warstw) i okładzinami z mamuta. Blokada typu de ventana. Długość calkowita 42 cm, długość samej głowni 20 cm.Andrzej Korczak-Komorowski (Warszawa, Polska)


Replika dziewiętnastowiecznej Navaja Sevillana wykonana ze stali Nc6, bawolego rogu, srebra, brązu i mosiądzu. Długość otwartej navaja to 20 cm. Typ blokady: de ventana.Fragment kolekcji użytkownika FAB o nicku abuelo.manchego


Navajas pochodzące z wieków XIX i XX, wyprodukowane w Andaluzji i Kastylii La Mancza.

Andaluzja

Kastylia La Mancza (Albacete i Santa Cruz de Mudela)
Bardzo dziękuję koledze abuelo.manchego za pozwolenie na wykorzystanie tych zdjęć. UśmiechJose Exposito Picazo (nożownik) i Antonio Montejano Nieto (grawer) - (Albacete)

Znakomity efekt współpracy dwóch wyśmienitych twórców. Jest to przegląd typów navajas produkowanych w XX wieku w Albacete. Navajas ze stali nierdzewnej, rogu Zebu i alpaki wykonał maestro Jose Exposito Picazo, grawerunkami ozdobił je maestro Antonio Montejano Nieto. Tematem przewodnim grawerunku są najbardziej znane i charakterystyczne budowle z Sewilli.

Jose Exposito Picazo wykonał jeszcze jeden komplet navajas z XX wieku, różniły się one od pokazanych w tej Galerii rodzajem okładzin rękojeści (róg byka), nie miały też na głowniach grawerunku. Będziecie się mogli z nimi zapoznać klikając w link umieszczony pod zdjęciami.Bardzo ci dziękuję kobayachi za pozwolenie na wykorzystanie tych zdjęć. Muchisimas gracias Angel. Uśmiech
Zapraszam was również do zapoznania się z wątkiem, w którym navajas i grawerunki zostały szczegółowo opisane:

http://armasblancas.mforos.com/933172/10355690-a-sevilla-coleccion-antologica-segun-la-evolucion-historica-de-la-navaja-en-albacete/
Richard Chromý (Koszyce, Słowacja)

Noże inspirowane navajas z blokadą nazywaną przez Hiszpanów de anilla. Głownie wykonane z damasteel.


Alberto Villar Couto (Hombreiro)

Navajas w stylu galicyjskim. Charakterystyczne dla tego cuchillero są rzeźbione lub wykonywane z różnych, łączonych ze sobą rodzajów materiałów rękojeści.


Pedro Manuel Rodriguez Moreno (Azuqueca de Henares)

Navaja punta cortada wykuta z łożyska, palanquilla ze stali węglowej, rękojeść z rogu Zebu inkrustowanego kościanymi i mosiężnymi wstawkamiNavaja carraca. Głownia i muelle wykonane ze stali węglowej, palanquilla ze stali nierdzewnej, rękojeść z rogu ZebuNavaja machete de piezas. Głownia wykuta z łożyska, rękojeść wykonana z mosiądzu i kościNavaja carraca z pięcioma ząbkami. Głownia i muelle ze stali węglowej, palanquilla ze stali nierdzewnej, rękojeść wykonana z rogu bawoła zdobionego kościanymi i mosiężnymi wstawkamiNavaja produkcyjna, w której Pedro wymienił rękojeść z drewna oliwki na róg Zebu, eje, muelle i grzbiet głowni został ozdobionyNavaja asturiana. Głownia ze stali węglowej, virola ze stali nierdzewnej, rękojeść z bukowego laminatuNavaja asturiana de piezas. Głownia trawiona techniką akwaforty, rękojeść wykonana z drewna sabina, rogu byka, poroża jelenia. Mosiężne separadoresNavaja asturiana. Głownia wykuta ze starej kielni, rękojeść z drewna, virola z mosiężnymi zdobieniamiNavaja punta inglesa. Rękojeść wykonana z rogu Zebu, Zdobienia z mosiądzu i rogu bykaNavaja punta inglesa. Rękojeść wykonana z bakelitu z mosiężnymi i kościanymi zdobieniami, blokada typu de ventanaNavaja punta inglesa. Rękojeść wykonana z bakelitu z mosiężnymi i kościanymi zdobieniami, blokada typu de ventanaReplika Navaja clasica z XIX wieku zdobiona kościanymi i mosiężnymi wstawkami

Sandro Mariani (Foligno, Włochy)


Replika Navaja sevillanaReplika Navaja sevillanaReplika Navaja albaceteña (tak ją opisano chociaż wydaje mi się, że to navaja z Santa Cruz de Mudela)Replika Navaja albaceteñaReplika Navaja albaceteñaReplika Navaja z ToledoReplika Navaja capaoraJulian Panadero Panduro, Manuel Fernandez Panades, Antonio Montejano Nieto (Albacete)

Navaja albaceteña z nietypowym wspomaganiem blokady wykonana przez Juliana Panadero Panduro oraz Navaja bandolera wykonana przez Manuela Fernandez Panades. Głownie i muelle ozdabiał Antonio Montejano Nieto.


Jose Exposito Picazo, Antonio Montejano Nieto (Albacete)

Navajas albaceteña z rękojeścią z kości słoniowej wykonana przez Jose Exposito Picazo. Głownię ozdabiał Antonio Montejano Nieto - Guernica Pablo Picasso.Hermanos Rodriguez Nuño (Santa Cruz de Mudela, Hiszpania), Antonio Montejano Nieto (Albacete)

Navajas bandolera wykonana przez braci Rodriguez Nuño. Głownię ozdabiał Antonio Montejano Nieto.
Vincent Reig Segui (Alcoy)

Rzemieślnik hobbysta wykonujący i ozdabiający (rzeźbione, nowe rękojeści, akwaforta) różne noże, nie tylko hiszpańskie navajas. Poniżej kilka przykładów potwierdzających wielki talent tego twórcy.Demófilo Vitorique Millano (Sewilla)

Demófilo Vitorique Millano to znakomity rzeźbiarz pochodzący z Isla Cristina, a mieszkający na stałe w Sewilli. Jest wszechstronnym twórcą potrafiącym stworzyć cuda z różnego rodzaju materiałów, np. z rogu, kości, drewnie, kości słoniowej, porożu, etc. Zajmuje się również zdobieniem rękojeści noży i navajas. Poniżej możecie zapoznać się z niektórymi z jego prac.
Janusz Łangowski


Zdjęcia pochodzą ze stron:


http://armasblancas.mforos.com
http://cuchillosynavajas.mforos.com/
http://museo-mca.com
http://www.luisvergara.es/
http://www.josegiraldolosa.es/
http://cuchilleriaartesanacano.blogspot.com
http://laesquinadeltuerto.blogspot.com
http://www.richardchromy.sk/
http://elnavajerodeazuqueca.blogspot.com/
http://www.marianisandro.com/
http://www.hucuma.com/


Oraz ze zbiorów własnych twórców.

Utworzony: niedziela, 16 stycznia 2011 00:04 | Poprawiony: poniedziałek, 27 stycznia 2014 23:38
Drukuj
 
Ocena użytkowników: / 64
SłabyŚwietny 
Projekt i realizacja: Lers.it

Pliki cookies! Ta strona używa plików cookies aby lepiej spełniała Twoje oczekiwania oraz do prowadzenia statystyk odwiedzin.
Można zablokować zapisywanie plików cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej szczegółów o plikach cookies tutaj -> wszystkoociasteczkach.pl.
OK, rozumiem!