Leszek "Kezsel" Brzeziński
Rozmowa ta stanowi część serii mini wywiadów, które przeprowadziłem z działającymi współcześnie polskimi nożownikami. Podstawą każdego wywiadu jest standardowa, jednakowa dla każdej z przepytywanych osób lista pytań. Tylko od twórcy zależy, w jaki sposób zechce na nie odpowiedzieć. Emotikony zawarte w tekście pochodzą od moich rozmówców. Moja ingerencja ogranicza się do napisania wprowadzenia, ułożenia tekstu i w miarę moich możliwości, wprowadzenia nieznacznych poprawek interpunkcyjnych (jeśli takowe były konieczne).

Leszek Brzeziński ur. 29 V 1962 roku w Krzeszowicach niedaleko Krakowa, obecnie mieszka w Kębłowie na Pomorzu. Bardzo ciężko jest mi napisać wprowadzenie do wywiadu z Leszkiem, ponieważ, jak zresztą z większością twórców z którymi wywiady przeprowadzam, znamy się i lubimy, to znaczy jestem pewien, że ja ich lubię, natomiast łudzę się, że oni mnie choć trochę również. Utrudnienie polega na tym, że w takim przypadku ciężko jest zachować obiektywizm, zwłaszcza, jeśli opisywany twórca jest sympatyczny, a tak niewątpliwie jest w przypadku Leszka Brzezińskiego. Ale cóż, spróbuje. Z pracami tego twórcy spotkałem się po raz pierwszy na forum Knives.pl gdzie zadebiutował, przyznam szczerze, od razu na wysokim poziomie. Noże Leszka są wyjątkowe zarówno pod względem niebanalnego wyglądu, jak i pod względem wykonania, śmiało można powiedzieć, że nożownik ten posiada niezwykle charakterystyczny i łatwo rozpoznawalny styl. Z początku pokazywał prace, które cechowały bogato rzeźbione i zdobione rękojeści oraz głownie o finezyjnych, fantastycznych kształtach (tak mi to utkwiło w pamięci), z czasem w jego galerii zobaczyć można już było noże przeróżnych rodzajów, od prostych, typowo użytkowych po takie, przy których projektowaniu twórca puszczał wodze wyobraźni. Wszystkie jednak wykonane były z wielką dbałością o wykończenie. Leszek Brzeziński nie boi się eksperymentować, zarówno z formą jak i technikami stosowanymi przy tworzeniu noży, daje to niezwykle ciekawe efekty. Zapraszam was do zapoznania się z tym, co ma on do powiedzenia na temat swojej pracy.

Skąd wzięła się ta pasja i dlaczego akurat noże?
Noże podobały mi się zawsze, ale nigdy nie przypuszczałem, że zacznę je robić. Impulsem była książka "Leksykon noży", zobaczyłem tam nóż ze stali damasceńskiej i już wiedziałem, że muszę zrobić sobie nóż. I zrobiłem. A potem następne i tak się zaczęła moja przygoda z nożownictwem.
Jak na te, dość podejrzliwie, jakby nie było, traktowane przez ogół społeczeństwa zainteresowania zareagowali Twoi najbliżsi?
Wiedzieli że lubię noże, ale byli zaskoczeni że potrafię je robić. Są moimi wiernymi fanami i krytykami. Po zrobieniu noża zawsze widzą go jako pierwsi i każdorazowo biorę sobie do serca ich spostrzeżenia i uwagi.
Jakie były początki? Czy miałeś nauczyciela, osobę która pokazała ci jak się to robi?
Początki były trudne, pewnie jak u większości pasjonatów. Nie miałem narzędzi, warsztatu i pojęcia jak zrobić nóż, był tylko zapał i kłębiący się w głowie projekt, jedne z wielu. Uczyłem się z forum "Knives pl" tam "zamieszkałem" i uczę się po dziś dzień.

Czy pamiętasz swoje pierwsze prace i czy pamiętasz, co się z nimi stało?
Moim pierwszym nożem był "Forest". Praca nad tym nożem trwała około pół roku, bo brak narzędzi, miejsca do roboty i wiedzy skutecznie blokowały termin ukończenia noża. Damast na ten nóż zakupiłem w postaci płaskownika od pana Leszka Zulewskiego z Gdańska. Piłowanie ręczne pilnikiem i wykańczanie papierami ściernymi trwało bardzo długo, tym bardziej, że nóż robiłem w domu przy stole. W między czasie kompletowałem narzędzia, wiedzę i urządzałem mały warsztat w piwnicy, który do dziś mi służy. Nóż zamieniłem na materiały, z których powstały następne noże.
Czy każdy z wykonanych przez Ciebie noży to praca od początku do końca własnoręczna, czy może współpracujesz też z innymi twórcami?
Noże robię sam od początku do końca, łącznie z uszyciem pochwy.
Skąd biorą się u Ciebie pomysły na dany nóż, czy wzorujesz się na czymś? Skąd czerpiesz inspirację?
Projekty przychodzą same, nieoczekiwanie, rozrysowuję je na karteczkach, które mam pod ręką, w różnych sytuacjach i miejscach. Po jakimś czasie zaczynam realizację danego projektu, ale gotowy nóż zazwyczaj nie przypomina tego z projektu ponieważ w trakcie prac nad nim ciągle coś zmieniam i ulepszam.

Z jakich materiałów najczęściej wytwarzasz noże? Czy masz jakieś ulubione, a jeśli tak, to dlaczego akurat te, a nie inne?
Staram się robić noże z najlepszych dostępnych mi materiałów, nie lubię za bardzo materiałów sztucznych, wolę drewno, poroża i inne naturalne materiały. Uwielbiam damasty, ale nie zawsze jest możliwość ich wykucia.
Czy preferujesz może jakieś wyjątkowe rodzaje (formę) noży? Takie, które wykonujesz częściej niż inne?
Nie preferuję żadnych wzorów czy typów noży. Nigdy nie robię dwóch takich samych noży, każdy jest projektem odrębnym i niepowtarzalnym.
Przy użyciu jakich narzędzi powstają Twoje prace?
Narzędzia proste czyli wiertarka, mała szlifierka taśmowa, szlifierka stołowa, pilniki i mini frezarka ręczna do rzeźbienia rękojeści. Kowadło i młotki gdy jest potrzeba kucia noża.

Jakie dodatkowe techniki stosujesz i czy stosujesz jakoweś, żeby uczynić swój produkt wyjątkowym i niepowtarzalnym? Czy Twoim zdaniem w ogóle istnieje potrzeba stosowania dodatkowych technik (np. zdobniczych) w przypadku noża wykonanego ręcznie?
Bardzo lubię zdobić noże, staram się używać technik różnych, a co za tym idzie muszę ciągle się czegoś nowego uczyć. Nóż powinien mieć swoją "duszę" i staram się je takie robić.
Jak długo trwa wykonanie jednego noża?
Nie potrafię określić czasu w którym powstaje jeden nóż, różnie z tym bywa. Każdy jest indywidualnym projektem wymagającym użycia wielu technik, a moją zasadą jest nie śpieszyć się tylko skupić na jakości.
Czy Twoim zdaniem warto mieć nóż wykonany ręcznie, a jeśli tak to dlaczego?
Warto mieć nóż wykonany ręcznie bo to jest przedmiot niesztampowy, o wyjątkowym wyglądzie i wiemy że mamy produkt wysokiej jakości wykonany przez konkretną osobę. Poza tym, jeśli ktoś ceni sobie walory estetyczne i użytkowe powinien mieć taki nóż w swojej kolekcji.

Czy wykonujesz wyłącznie noże? Czy to jedyne rękodzieło, którym się zajmujesz?
Robienie noży to dla mnie piękna pasja a nie źródło utrzymania. Noże robię bo lubię. Poza nożownictwem również maluję i rysuję, czasami również rzeźbię.
Jakie masz plany na przyszłość? Czy nadal zamierzasz zajmować się nożownictwem?
Chcę dalej robić noże dopóki pozwoli na to zdrowie. Jak nie będę mógł robić noży pewnie znajdę sobie inną, równie piękną pasję, której się oddam.










Strona internetowa Leszka Brzezińskiego.
http://www.lbknives.pl/
Zdjęcia zamieszczone w tekście pochodzą ze zbiorów własnych Leszka Brzezińskiego.
Janusz Łangowski
|